Niechciane telefony - jak sobie z nimi radzić

Czy często wam się zdarza że dzwoni do was jakiś nieznany numer i w zasadzie nie wiecie czy powinniście odeberać? Bo z jednej strony może do was dzwonić ktoś w ważnej sprawie - np. z urzędu albo w sprawie złożonego przez was cv, ale z drugiej strony po odebraniu dzowniącego połączenia często okazuje się że to jakiś natrętny telemarketer chce wam coś wcisnąć. Zazwyczaj sstoimy wtedy przed ciężkim wyzwaniem - czy odebrać telefon czy nie

Sposoby na unikanie dręczących połączeń telefonicznych

Najprostrzym sposobem jest zapisywanie sobie do książki telefonicznej w telefonie dzwoniących numerów. Jak już odbierzemy telefon i z całą pewnością wiemy kto dzwonił to możemy zanotować to w formie nazwy kontaktu, np. nowy numer dodajemy z nazwą "telemarketer garnki". Dzięki temu gdy zadzwoni on do nas kolejny raz to już wtedy jasno wiemy, że jest to niechciany numer i nie musimy go odbierać. Minusem tego rozwiązania jest to że telemarketerzy często dzwonią z różnych numerów, więc możemy tak zbierac numery przez długi czas zanim ta metoda stanie się skuteczna i zacznie odsiewac niechciane numery telefonów. Niektóre telefony mają też funkcję czarnej listy. Jeżeli dodamy tam jakiś numer to przy kolejnej próbie połączenia nasz telefon automatycznie odrzuci takie połączenie, a my dostaniem tylko dyskretne powiadomienie że ktoś z czarnej listy próbował do nas wydzwaniać! Prawda że fajne?

A jak sprawdzić kto do nas dzwonił?

Powyższe sposoby nie pozwalają jednak na sprawdzenie kto dzwonił zanim rzeczywiście odbierzemy telefon, więc to poważnie ogranicza skuteczność tego rowiązania. Wszak dobrze by było wiedzieć kto dzwonił i czy odberać telefon? Tym bardziej jeżeli mamy na liście nieodebrane połączenie od nieznanego numeru i chcemy dowiedzieć się czy rzeczywiście warto oddzwonić i czy nie pakujemy się na minę dzwoniąc do danego numeru telefonu. Na szczęście są specjalne stronki, które gromadzą informacje o poszczególnych numerach telefonów, dzięki czemu łatwo i szybko możemy sprawdzić kto dzwonił i czy możemy bezpiecznie odebrać telefon. Ja osobiście użtwam stronki telinfo.co, która ma dosyć sporo informacji i jest na bieżąco aktualizowana więc warto ją sprawdzać regularnie.

Unikamy natrętów telefonicznych

Jak widzicie, jest dosyć sporo zapobiegania natrętnym telefonom i niechcianym połączeniom telefonicznym. Najprościej jest skorzystać ze strony gromadzącej informacje o numerach telefonów, gdzie użytkownicy mogą dodawać swoje opinie o poszczególnych numerach - korzystamy wtedy z tzw. mądrości grupowej i po prostu korzystamy z doświadczeń innych użytkowników by uniknąć negatywnych sytuacji. Zawsze sprawdzajmy nieznane numery zanim zdecydujemy czy odebrać telefon albo oddzwonić by uniknąć oszustów i natrętów telefonicznych.